AASTA KAITSETÖÖSTUSETTEVÕTE ON ENGLO


Eesti Kaitsetööstuse Liidu 10. aastapäeva seminaril kuulutas kaitseminister Jüri Luik välja aasta 2018 kaitsetööstuse ettevõtte, milleks on innovaatilisi ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi elektroonika ja peenmehaanika seadmeid valmistav Englo. Englo toodeteks on eriotstarbelised mõõteseadmed, detektorid, indikaatorid ja lõhkamismasinad

Eesti Kaitsetööstuse Liidu 10. aastapäeva seminaril, mis peeti 28.02.2019, kuulutas kaitseminister Jüri Luik välja aasta kaitsetööstuse ettevõtte, milleks on innovaatilisi ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi elektroonika ja peenmehaanika seadmeid valmistav Englo. Englo toodeteks on eriotstarbelised mõõteseadmed, detektorid, indikaatorid ja lõhkamismasinad.

Auhinna üle andnud kaitseminister Jüri Luik tõi esile, et Englo on üks vanemaid ja väärikamaid kaitsetööstusettevõtteid Eestis, mis tegutseb juba aastast 1991. “Englo kuulub rahvusvaheliselt tuntud kaitsetööstusettevõtete hulka, mille tooted on teadus-arendusmahukad ning täielikult ettevõtte enda välja arendatud,” märkis Luik. Ta lisas, et iga inimene ja ettevõte, kes Eesti kaitsetööstusse panustab, aitab luua ja tugevdada meie riigi kaitsevõimet.

Eesti Kaitsetööstuse Liidu nõukogu esimees Taavi Veskimägi ütles, et tugev kodumaine kaitsetööstus omab tähtsat rolli nii Eesti riigikaitses kui ka majanduses. “Kaitsetööstus on suure ekspordipotentsiaaliga majandusharu, milles tegutseb Eestis juba üle 100 ettevõtte. Suund Euroopa iseseisva kaitsevõime arendamisele tähendab Eesti ettevõtetele kasvuvõimalusi, mida tuleb kindlasti kasutada,” sõnas Veskimägi.

Englo müügitulust valdava enamuse moodustab eksport Euroopa Liidu riikidesse ja ka teistesse riikidesse üle maailma. 2018. aastal lisandusid eksporditavate riikide hulka näiteks Lõuna-Korea, Ungari, Kreeka, Maroko, Läti, Soome ja USA, Bangladesh ja Tansaania.

Lisaks kaitsevaldkonnale kasutatakse ettevõtte Englo toodangut teede- ja tsiviilehituses, mäetööstuses, meditsiinis ja mujal. Näiteks aitasid Englo toodetud radiomeetrid tagada Fukushima tuumaõnnetuse järel inimeste ohutust Jaapanis.

Aasta kaitsetööstusettevõtja kuulutati välja juba kuuendat korda. Auhinnaga tunnustatakse kaitse- ja julgeolekuvaldkonna ettevõtet, kes on silma paistnud millegi erilisega ning kelle tooted või teenused on innovaatilised, kõrge lisandväärtusega, rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised ja suure ekspordipotentsiaaliga.

Eesti Kaitsetööstuse Liit on asutatud 2009. aastal kaitsetööstuse arendamiseks ning kaitsevaldkonna toodangu ekspordiks. Liitu kuulub üle saja ettevõtte, mis tegelevad kaitse- ja julgeolekuotstarbelise teadus- ja arendustegevusega, tootmisega või teenuste osutamisega.

Foto: Valdek Laur